(123)456 7890 demo@coblog.com

Propozycja IOHK dla społeczności ETC mogłaby wykorzystać Cardano lub Bitcoin do zapobiegania atakom 51%.

Czy społeczność Ethereum Classic zaakceptuje to nowe rozwiązanie z IOHK Charlesa Hoskinsona?

Wcześniej w dniu dzisiejszym IOHK przedstawiła swoją propozycję dotyczącą kontroli społeczności Ethereum Classic (ETC). Ma to być krótkoterminowe rozwiązanie mające na celu zapobieżenie przyszłym atakom 51%. W ciągu ostatnich kilku tygodni sieć doznała wielu takich ataków, co poddawało w wątpliwość przyszłość ETC. Jeden z tych ataków kosztował OKEx 5,6 mln dolarów. W związku z tymi problemami kilka giełd wydłużyło czas walidacji transakcji ETC.

Konsensus kontrolny. Źródło: Prezentacja IOHK.

Jak sama nazwa by wskazywała, rozwiązanie proponuje wprowadzenie punktów kontrolnych, które dokonywałyby walidacji sieci. W ten sposób, jeśli przeciwnik miałby zaminować sieć „shadow“ (tak jak to robili poprzedni napastnicy, kiedy udało im się podwójnie wydać środki na OKEx), ta sieć „shadow“ nie miałaby tych punktów kontrolnych, które sprawdzają poprawność transakcji. W związku z tym, chociaż mogą mieć więcej punktów kontrolnych niż główna sieć, nie zostaną one zaakceptowane.

Punkty kontrolne byłyby wykonywane przez nieokreślony Ouroboros Bizantine Fault Tolerant, lub OBFT, sieć punktów kontrolnych i podpisane na ETC przez „zaufanych członków“. Punkty kontrolne byłyby wstawiane średnio co trzy bloki.

Wniosek nie określa, kto zostałby wybrany jako członkowie zaufani, ale jeżeli zostanie przyjęty, prawdopodobnie dojdzie do gorącej debaty na temat wyboru. Konsensus OBFT jest również wykorzystywany przez Cardano (ADA).

Zwróciliśmy się do prezenterów z pytaniem, czy można by wykorzystać Cardano zamiast tworzyć nową sieć punktów kontrolnych. Powiedzieli, że jest to możliwe i że Bitcoin Era (BTC) mógłby być również wykorzystany do tego celu. Co do ogólnego pytania o wielkość sieci kontrolnej, powiedzieli:

Trzeba to jeszcze zdefiniować, ale ważne jest, aby wiedzieć, jak to działa, ponieważ im większa federacja, tym więcej czasu potrzeba na osiągnięcie porozumienia co do dwóch trzecich tego [potrzebne do osiągnięcia konsensusu].

Członkowie społeczności ETC przedstawili szereg propozycji mających na celu rozwiązanie problemów egzystencjalnych, z którymi boryka się sieć – od zmiany algorytmu hashing do większej regulacji rynków hashpower. Nie ma możliwości przewidzenia, jaką drogą pójdzie ETC, jednak jedno wydaje się pewne – jeśli coś nie zostanie wkrótce zrobione, sieć, której mantrą jest „kod to prawo“, może ostatecznie zostać uchylona.